Nuo kada į darželį?

Vaikų darželis yra svarbi ankstyvojo amžiaus vaikų ugdymo dalis, tačiau klausimas, kokio amžiaus vaikui geriausia pradėti lankyti darželį, vis dar sukelia daug diskusijų tarp tėvų ir specialistų. Remdamasi dr. Dan Siegel, dr. Lauros Markham, dr. Gordon Neufeld ir dr. Gabor Maté požiūriais pateiksiu bendrus bruožus ir rekomendacijas, pagrįstas vaikų emociniu ir psichologiniu vystymusi, taip pat galimas neigiamas pasekmes, jei vaikas pradėtų lankyti darželį anksčiau nei rekomenduoja minėti specialistai.

Dovilė Petraitė

7/22/20243 min read

Pirmieji vaiko gyvenimo metai yra kritiški smegenų vystymuisi, todėl vaiko ir tėvų ryšys yra ypač svarbus jo emociniam vystymuisi bei psichinei gerovei. Iki trejų metų vaikai vis dar intensyviai formuoja emocinius ryšius su tėvais, kurie yra būtini jų saugumui ir pasitikėjimui savimi. Klinikinis psichiatrijos profesorius dr. Dan Siegel pabrėžia smegenų vystymąsi ir jo sąsajas su vaikų emociniu ir socialiniu elgesiu. Jis teigia, kad vaiko smegenys sparčiausiai vystosi pirmaisiais gyvenimo metais, todėl svarbu užtikrinti, kad vaikas gautų tinkamą emocinę paramą iš savo tėvų. Dr. D. Siegel rekomenduoja pradėti lankyti darželį nuo trejų metų, kai vaikas jau yra pakankamai subrendęs emociškai ir socialiai, kad galėtų sėkmingai prisitaikyti prie naujos aplinkos ir bendrauti su bendraamžiais.

Vaikų psichologė ir knygos "Ramūs tėvai, laimingi vaikai" autorė dr. Laura Markham akcentuoja tėvų ir vaikų santykių svarbą. Ji teigia, kad vaikų emociniam saugumui ir pasitikėjimui savimi itin svarbūs yra pirmieji gyvenimo metai, todėl ji rekomenduoja pradėti lankyti darželį nuo trejų metų, kai jie jau yra pakankamai subrendę emociškai ir turi tvirtą ryšį su savo tėvais. Dr. L. Markham pabrėžia, kad šio amžiaus vaikai geriau sugeba valdyti savo emocijas ir bendrauti su kitais vaikais.

Psichologas dr. Gordon Neufeld ir gydytojas dr. Gabor Maté savo knygoje "Nepraraskime savo vaikų: kodėl ryšys su vaiku toks svarbus ir kokie pavojai jam gresia" akcentuoja vaikų ir tėvų prieraišumą kaip svarbiausią veiksnį vaikų emociniam ir psichologiniam vystymuisi. Jie teigia, kad vaikai turėtų pradėti lankyti darželį tik tada, kai jie jau yra užmezgę tvirtą emocinį ryšį su savo tėvais. Šis ryšys dažniausiai susiformuoja apie trečius-ketvirtus gyvenimo metus. Jų nuomone, pernelyg ankstyvas darželio lankymas gali pakenkti vaiko prieraišumui ir sukelti emocinių sunkumų.

Pradėjus lankyti darželį anksčiau, būnant vienerių ar dvejų metų, vaikas gali patirti nerimą. Kaip minėta anksčiau, tokio amžiaus vaikai vis dar formuoja stiprų emocinį ryšį su savo tėvais ir per anksti atsiskyrus nuo jų, jiems gali kilti nesaugumo jausmas. Svarbu paminėti, kad stresas ir nesaugumas, kylantis per anksti pradėjus lankyti darželį, gali neigiamai paveikti smegenų vystymąsi bei sukelti ilgalaikį nerimą ir nepasitikėjimą savimi.

Vienerių ar dvejų metų vaikai reikalauja daug individualios priežiūros ir dėmesio, kurio dažnai neįmanoma užtikrinti darželio aplinkoje, kurioje vienam suaugusiajam tenka rūpintis keliais vaikais. Deja, tenka pastebėti, kad ne visų kūdikių ir vaikų poreikiai darželyje būna atliepti, o tai gali paveikti jų emocinį ir socialinį vystymąsi.

Šiame informacijos ir mokslo amžiuje vis dar vyrauja moksliniams tyrimams prieštaraujantis mitas, kad maži vaikai turi socializuotis. Iki trejų metų amžiaus vaikai žaidžia individualiai, tą galime matyti stebėdami du šalia sėdinčius metukų ar dviejų mažylius – jie žaidžia paraleliai, bet ne vienas su kitu. Be to, maži vaikai dar tik pradeda mokytis bendrauti su bendraamžiais. Socializuotis vaikai, kaip ir suaugusieji, mokosi visą gyvenimą, tad neverta skubinti šio proceso.

Taigi, rekomenduojamas amžius pradėti lankyti darželį yra apie trečius metus. Tai laikotarpis, kai vaikai jau yra pakankamai subrendę emociškai ir socialiai, kad galėtų sėkmingai prisitaikyti prie naujos aplinkos ir bendrauti su bendraamžiais. Pradėjus lankyti darželį anksčiau, būnant vienerių ar dvejų metų, gali atsirasti neigiamų pasekmių, tokių kaip emocinis nesaugumas, smegenų vystymosi sutrikimai, priežiūros ir dėmesio trūkumas bei socialiniai sunkumai. Todėl svarbu užtikrinti, kad vaikas jaustųsi saugus, kai jis pradeda naują gyvenimo etapą, tokį kaip darželio lankymas.

Straipsnis publikuotas 2024 m. rugpjūčio mėn. ‘Mamos žurnale’